2016 NEBRASKA SHOOTOUT

OMAHOPS ENTRANTS

 

Cat 8 Dark Euro Lager Wayne Simerly (Munich Dunkel) Wayne Simerly (Schwarzbier)
Cat 10 German Wheat Jason Romano Damian (Hefe)
Cat 11 British Bitter Jason Romano Hawk
Cat 20 American Porter Chris Miller Elloit (RIS)
Cat 28 American Wild Ale Hawk Wayne Simerly (Sour American Brown with black currants)
Best Damn Beer Elliot (Baltic Porter) Wayne Simerly (Winter Saison with Ceylon cinnamon and Madagascar vanilla)

 

 

2016 Nebraska Shootout Winner:  Railroaders Brew Club!

­

Best of Show:

1st:  Scott Strain - 10A - Weissbier - Can You Smell My Banana? - Homebrewers Local 402

2nd:  Thom Malowski - 20C - Imperial Stout - Kwame 14 - Railroaders

3rd: Kellan Stec - 8A - Munich Dunkel - Planet Caravan - Railroaders

­

Category 8:

Gold:  Kellan Stec - 8A - Munich Dunkel - Planet Caravan - Railroaders

Silver:  Larry Schutt - 8B - Schwarzbier - 8510 Schwarzbier - Brauer Unterstutszungs Verein (BUV)

Bronze:  Thom Malowski - 8B - Schwarzbier - The DGL - Railroaders

­

Category 10:

Gold:  Scott Strain - 10A - Weissbier - Can You Smell My Banana? - Homebrewers Local 402

Silver:  Matt Summers - 10B - Dunkles Weissbier - Dunkelweiss - Brick Street Brewers

Bronze:   Doug Finke - 10C - Weizenbock - Weizenbock - Lincoln Lagers

­

Category 11:

Gold:  Tom Polacek - 11A - Ordinary Bitter - Ordinary Bitter - Brick Street Brewers

Silver:  Tom Hawk - 11C - Strong Bitter - Beat Lagers ESB - OmaHops

Bronze:  Eric Armstrong - 11A - Ordinary Bitter - Plain Jain Bitter - South Omaha Brewers (S.O.B.s)

­

Category 20:

Gold:  Thom Malowski - 20C - Imperial Stout - Kwame 14 - Railroaders

Silver:  Dustin Heins - 20A - American Porter - Ed - Brick Street Brewers

Bronze:  Jeff Luehrs - 20B - American Stout - Compass Row Brewing American Stout - Brauer Unterstutszungs Verein (BUV)

­

Category 28:

Gold:  Jared Mills - 28B - Mixed-Fermentation Sour Beer - Black Berliner Weisse - Lincoln Lagers

Silver:  Bobby Kros - 28C - Wild Specialty Beer - Sour as Funk - Homebrewers Local 402

Bronze:  Bryon Belding/Clint Bruhn - 28C - Wild Specialty Beer - Where the Wild Things Are - BrewMan Group

­

Category C2:

Gold:  Dave Goeken - C2F - Specialty Cider/Perry - Dave's Dickens - Elkhorn Valley Society of Brewers

Silver:  Matt Misfeldt - C2B - Cider with Other Fruit - RAppCider - Homebrewers Local 402

Bronze:  Bob Catherall - C2B - Cider with Other Fruit - Sparkling Sweet Blueberry Cider - Lincoln Lagers

­

Category M2:

Gold:  Mark Beatty - M2E - Melomel - Raspberry/Sour Cherry Mead - Lincoln Lagers

Silver:  Brian Koch - M2D - Stone Fruit Mead - First Cherry - Homebrewers Local 402

Bronze:  Jason McLaughlin - M2B - Pyment - Pyment with Zinfandel grapes - Lincoln Lagers

­

Best Damn Beer:

Gold:  Vinie Jones - BDB - Best Damn Beer - Nebraska Quad - Railroaders

Silver:  Jesse Haen - BDB - Best Damn Beer - Demotivator - Elkhorn Valley Society of Brewers

Bronze:  Kellen Benes - BDB - Best Damn Beer - Bender Over - Brick Street Brewers